Pritisni enter, da vidiš rezultate ali ESC da se vrneš na stran

Oddaja letnih poročil za nevladne organizacije za leto 2023

Vsaka pravna oseba, ki posluje v Sloveniji, mora enkrat letno pripraviti in predložiti letno poročilo za posamezno poslovno leto. Letno poročilo je sestavljeno iz bilance stanja, izkaza prihodkov in odhodkov, pojasnil k izkazom in poslovnega (tj. vsebinskega) poročila. Pravila o pripravi in predložitvi letnih poročil za zavode, ustanove in druge pravne osebe (gospodarske družbe, zadruge idr.) ureja Zakon o računovodstvu.

ZAVODI & USTANOVE

Letno poročilo morate zavodi, ustanove ter druge pravne osebe, za katere velja Zakon o računovodstvu, predložiti AJPES-u (Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve) do konca februarja za preteklo poslovno leto. Letos je rok 29.2.2024.

Če letnega poročila ne oddate pravočasno, je predvidena denarna kazen za prekršek v višini 416 do 25.000 evrov. Za prekršek se kaznuje tudi odgovorna oseba (zastopnik), in sicer s kaznijo v višini od 41 do 2.085 evrov.

DRUŠTVA

Društvo mora vsako leto izdelati letno poročilo. To mora vsebovati bilanco finančnega stanja, izkaz poslovnega izida s pojasnili ter poročilo o poslovanju društva. Društvo mora letno poročilo oddati v vsakem primeru, tudi če trenutno ni aktivno.

Letno poročilo morate predložiti AJPES-u (Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve) do 31. marca tekočega leta za preteklo poslovno leto.

Za društva, ki imate prihodke višje od milijona evrov letno in morate zato izvesti tudi revizijo letnega poročila, je rok 31. avgust za preteklo leto.

Če tega letnega poročila ne oddate ali tega ne storite pravočasno, je predpisana globa za prekršek – 420 evrov za društvo in 125 evrov za odgovorno osebo (tj. zastopnika) društva.

Poenostavljeno povedano, društvo z letnim poročilom poroča državi o svojem poslovanju, in sicer:

  • bilanca stanja pokaže, katera sredstva in obveznosti vaše društvo ima (kot npr. denarna sredstva, premično ali nepremično premoženje, koliko so vaši dolgovi do tretjih in dolgovi tretjih do vašega društva itd.),
  • izkaz poslovnega uspeha pokaže, katere prihodke in odhodke je ste imeli v posameznem letu (npr. koliko ste prejeli donacij in članarin, koliko ste jih prejeli iz opravljanja pridobitne dejavnosti, koliko ste plačali za delo svojim delavcem itd.),
  • pojasnila k izkazom obrazložijo posamezne postavke iz bilance stanje in izkaza poslovnega uspeha, kjer je to potrebno za njihovo pravilno razumevanje in
  • poročilo o poslovanju društva, to vsebuje predvsem način uresničevanja namena in ciljev ter opis dejavnosti vašega društva.

Poslovne knjige in letno poročilo morajo omogočiti ocenjevanje, ali so morebitno ustvarjeni presežki prihodkov nad odhodki porabljeni za uresničevanje namena društva oziroma za opravljanje nepridobitne dejavnosti, določene v temeljnem aktu.

Letno poročilo predložite s pomočjo spletne aplikacije na portalu AJPES na poenotenih obrazcih. Letno poročilo se tudi javno objavi, če podate izjavo, da se s tem strinjate. V nasprotnem primeru morate predložiti še letno poročilo v drugačni, nepoenoteni obliki (to pomeni letno poročilo z glavnimi podatki o poslovanju društva v datoteki pdf).

PROSTOVOLJSKE ORGANIZACIJE

Prostovoljske organizacije morate enkrat letno na predpisanem obrazcu pripraviti tudi poročilo o prostovoljstvu, ki vsebuje naslednje podatke za preteklo koledarsko leto:

  • o številu prostovoljcev po spolu in starostnih skupinah,
  • o skupnem številu opravljenih prostovoljskih ur glede na kraj opravljanja prostovoljskega dela in
  • o skupnem številu opravljenih prostovoljskih ur ter številu opravljenih prostovoljskih ur glede na vrste prostovoljskega dela, kot jih določa prvi odstavek 23.a člena tega zakona.

Obrazec za poročilo predložite prek spletnega portala AJPES skupaj z letnim poročilom.

NEVLADNE ORGANIZACIJE V JAVNEM INTERESU

Nevladne organizacije, ki ste z odločbo ministrstva pridobile status, da delujete v javnem interesu, morate poleg letnega poročila, ki ga oddajajo AJPES-u, vsako drugo leto od podelitve tega statusa posebej poročati še pristojnemu ministrstvu, ki mu morate predložiti:

  • poročilo o delovanju, iz katerega mora biti razvidno izvajanje programov, projektov in drugih aktivnosti, ki jih ste jih izvajalali v javnem interesu v zadnjih dveh letih, in o porabi sredstev za doseganje in
  • program prihodnjega delovanja.

Rok za oddajo poročila organizacij v javnem interesu ministrstvu je 31. marec (velja za vsako drugo leto od podelitve statusa).

Vir: AJPES, CNVOS