Danes je mednarodni dan prostovoljcev
Generalna skupščina ZN je leta 1985 dan 5. december razglasila za mednarodni dan prostovoljstva, z namenom promocije prostovoljnega dela.
Združeni narodi so letošnji dan posvetili skupnostim in dobremu počutju prostovoljcev in prostovoljk po vsem svetu, ki ga uničujejo vojaški konflikti, podnebne spremembe in družbene krivice. V tem težkem obdobju “prostovoljski duh sveti močneje kot kdaj koli prej”, saj so prav prostovoljci prvi pri odzivanju na krize.
V Sloveniji je po podatkih Skupnega poročila o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji v letu 2023, ko so državo med drugim prizadele zgodovinske poplave, delovalo 206.845 prostovoljcev (med njimi več kot polovica žensk), ki so skupaj opravili 8.072.127 ur prostovoljskega dela. Prostovoljstvo je tako ključnega pomena pri zagotavljanju takojšnje pomoči in podpore prizadetim skupnostim tudi pri nas.
Vsem prostovoljkam in prostovoljcem, ki prispevajo svoj čas, trud in energijo za boljši svet, čestitamo in se jim v imenu regijskega stičišča nevladnih organizacij Pomurja tudi zahvaljujemo.
Poročilo o prostovoljstvu za leto 2023.
prostovoljstvo je temelj solidarnosti in družbene kohezije, kar je prepoznala tudi Organizacija združenih narodov, ki je ta dan leta 1985 razglasila za mednarodni dan prostovoljstva.
Obeleževanje mednarodnega dneva prostovoljstva nas spomni, da vsak nov dan s prostovoljstvom prinaša priložnost za pozitivne spremembe v naše skupnosti. Prostovoljstvo prinaša številne koristi – krepi družbene vrednote, spodbuja aktivno državljanstvo, vključuje mlade v družbo in razvija ustvarjalnost, strpnost ter socialno povezanost. Hkrati prostovoljstvo bogati tudi vas, prostovoljce: krepi vašo samopodobo, spodbuja sočutje in vas opremlja z novimi spretnostmi ter veščinami, ki koristijo tako v vsakdanjem življenju kot na trgu dela. Vi, prostovoljke in prostovoljci, ste steber solidarnosti in navdih za vse nas.
V Sloveniji ima prostovoljstvo dolgo in bogato tradicijo. Normativno je urejeno z Zakonom o prostovoljstvu, ki je bil sprejet leta 2011. Letošnje leto pa prinaša nov pomemben mejnik s Strategijo razvoja prostovoljstva v Republiki Sloveniji do leta 2030, ki smo jo pravkar podali v javno razpravo. Strategija določa temeljne politike in ukrepe spodbujanja prostovoljskega dela, še posebej pa izpostavlja prostovoljstvo kot vrednoto ter kot odgovor na ključne potrebe in izzive našega časa – osamljenost, duševno zdravje, staranje prebivalstva, vojna stanja, podnebne spremembe in naravne nesreče.
Na Ministrstvu za javno upravo se zavedamo, da so za kakovostno prostovoljsko delo ter za zagotovitev ustrezne usposobljenosti prostovoljcev nujni usposobljeni mentorji in koordinatorji prostovoljstva. Zato že od leta 2018 spodbujamo razvoj prostovoljskih organizacij z zaposlitvami dodatnih mentorjev in koordinatorjev prostovoljcev. Z Javnim razpisom za razvoj in profesionalizacijo nevladnih organizacij (NVO) in prostovoljstva 2024 bomo tudi v naslednjem dvoletnem obdobju krepili prostovoljske organizacije s financiranjem šestdesetih zaposlitev v skupni vrednosti 4,2 milijona evrov. Vsem prostovoljskim organizacijam, ki ste bile uspešne na razpisu, namenjam posebne čestitke. Vaša prizadevanja in rezultati bodo ključni pri nadaljnjem razvoju in profesionalizaciji prostovoljskega dela v Sloveniji.
Ob tej priložnosti izrekam globoko zahvalo številnim slovenskim prostovoljkam in prostovoljcem, ki s svojim nesebičnim delom, časom in srčnostjo spreminjate naša življenja na bolje. S svojo predanostjo in zgledom uresničujete temeljne vrednote solidarnosti, sočutja in medsebojne podpore, ki so gradniki močnejše in bolj povezane družbe.
Vaše delo presega meje posameznika – vpliva na širšo skupnost in ustvarja bolj vključujočo, pravično in trajnostno prihodnost za vse nas. Hvala, ker dokazujete, da solidarnost ostaja vezivo naše družbe.
Franc Props, Minister za javno upravo