Vključevanje mladih v prostovoljstvo
Slovenska filnatropija je pred kratkim organizirala Forum o prostovoljstvu, ki se je tokrat usmeril na vključevanje mladih v prostovoljstvo in širjenje vrednote solidarnosti med njimi.
Prostovoljstvo je pomemben segment vzgoje, prispeva k socialnemu razvoju mladih in njihovi osebnostni rasti, zato si je vsakodnevno potrebno prizadevati, da se vrednote prostovoljstva med mladimi širijo. Z opravljanjem prostovoljskega dela se krepita solidarnost in empatija med mladimi, obenem pa mladi pridobivajo dragocene izkušnje in gradijo svoj sistem vrednot.
Iz Skupnega poročila o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za leto 2017 je razvidno, da se je znižalo število prostovoljcev v starostni skupni od 18. do 30. leta starosti, kjer je v preteklem letu delovalo 51.609 prostovoljcev, medtem ko se je število prostovoljcev zvišalo v starostni skupini do 18.leta, v okviru katere je v letu 2017 delovalo 36.037 mladih prostovoljcev. Skupno obe starostni skupini predstavljata kar 30 odstotkov vseh prostovoljcev.
Nekaj nasvetov za delo z mladimi prostovoljci:
- Dejstvo je, da so mladi v digitalnem svetu doma, zato je ta lahko odlična priložnost, da jim približamo prostovoljstvo in solidarnost.
Ne pozabite na promocijo med mladimi na vaših družbenih omrežjih.
- Ustvarjajte prostor za prostovoljske pobude/projekte mladih in s tem podpirajte njihovo inovativnost.
Udeleženci so posebej poudarili, da je pomembno, da je podpora organizacij stalna in resna, ne zgolj deklarativna.
- Mladi potrebujejo kakovostno mentorsko podporo, ki jim pomaga osmisliti njihove aktivnosti.
Mentor prostovoljcev je ključna oseba, ki stoji za uspešnimi prostovoljskimi zgodbami.
- Ponudite jim možnost sodelovanja v enkratnih in občasnih prostovoljskih akcijah.
Ustvarjanje priložnosti, za katere je potrebno manj časa, so za mlade bolj primerne. Postopno pa se mladi lahko vključijo tudi več in prevzamejo večjo odgovornost.
- Ne pozabite mlade usposobiti za prostovoljsko delo.
S primernim izobraževanjem mlade pripravimo na različne vidike prostovoljskega dela (npr. komuniciranje v različnih situacijah, postavljanje mej …)
- Imejte posluh za mlade iz ranljivih skupin.
Ker država premalo podpore namenja zagotavljanju osebnih asistentov, tolmačev ipd. za tiste, ki to potrebujejo, se brez take pomoči tudi ne morejo vključiti v prostovoljstvo. V tem pogledu ranljivim skupinam prostovoljstvo v veliki večini ni dostopno.
Podprite skupno prihodnost z vključevanjem nove generacije prostovoljcev, ki so polni energije in zavedanja o globalnih socialnih in okoljskih problemih.
Več informacij najdete tukaj.